Μετά το φιάσκο που έζησε το υπουργείο Παίδειας τις δύο πρώτες μέρες της τηλεκπαίδευσης των μαθητών της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ήρθε και ο δεύτερος… γύρος.

Το μεσημέρι της Τετάρτης (18/11), την εκπαίδευση εξ’ αποστάσεως ξεκίνησαν τα παιδιά των νηπιαγωγείων και των δημοτικών σχολείων, αντιμετωπίζοντας -ξανά- μεγάλα προβλήματα με την πλατφόρμα της Webex.

Τα μαθήματα ξεκίνησαν στις 14:00, όμως σύμφωνα με καταγγελίες γονέων, μαθητές δημοτικού προσπαθούσαν επί μιάμιση ώρα να μπουν στην πλατφόρμα, με το σύστημα να τους «πετάει» συνεχώς.

Σε σπίτι με δύο ηλεκτρονικούς υπολογιστές, πρόσβαση στο σύστημα είχε μόνο το ένα παιδί, καθώς το άλλο προσπαθούσε συνεχώς να μπει στην πλατφόρμα, όμως αυτός αυτό δεν κατέστη εφικτό, όπως καταγγέλλει μητέρα!

Σύμφωνα με «πηγές» από το υπουργείο Παιδείας, από τις δύο το μεσημέρι έχουν συνδεθεί 47.000 τμήματα πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης που αντιστοιχούν σε περίπου 700.000 μαθητές, με τα προβλήματα να είναι, για άλλη μια φορά, μεγάλα.

Τι προβλέπεται για την τηλεκπαίδευση

Η τηλεκπαίδευση και για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση θα είναι υποχρεωτική, με την κάθε διδακτική να έχει διάρκεια 30 λεπτών και θα πραγματοποιείται από τις 14:00 έως τις 17:00 για τα δημοτικά και από τις 14:00 έως τις 16:20 για τα νηπιαγωγεία, συμπεριλαμβανομένων σύντομων διαλειμμάτων.

Στην ΕΡΤ2 θα προβάλλονται καθημερινά, Δευτέρα ως Παρασκευή, από τις 9:00 ως τις 12:00, μαθήματα διαθεματικά, για όλες τις τάξεις, και ήδη έχει γνωστοποιηθεί το πρόγραμμα ως το τέλος της εβδομάδας.

Αξίζει να σημειωθεί πως τα μαθήματα της εκπαιδευτικής τηλεόρασης είναι διαθέσιμα και στην ψηφιακή πλατφόρμα της ΕΡΤ, το ERTFLIX, στην κατηγορία ΠΑΙΔΙΚΑ/«Μαθαίνουμε στο σπίτι».
Αναλυτικά το πρόγραμμα της εκπαιδευτικής τηλεόρασης

Πέμπτη 19 Νοεμβρίου

Διαθεματικό Α’: Γλώσσα – Μαθηματικά – (Εκπαιδευτικός: Δώρα Τσιαγκάνη) – 28’16”
Γλώσσα Α’-Β΄: Σύμφωνα που μπερδεύονται (Φ-Θ) (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Πατρικάκου) – 22’32”
Γλώσσα Β’: Παραγωγή και σύνθεση λέξεων – (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Ρουσσοπούλου) – 12’53”
Ιστορία Γ’: Οι θεοί του Ολύμπου (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη) – 17’12”
Αγγλικά Γ’ – Δ’: From me to you! – (Εκπαιδευτικός: Αγάπη Δενδάκη) – 13’30”
Γλώσσα Ε’: Εγκλίσεις των ρημάτων – (Εκπαιδευτικός: Μαρία Κουτσοκέρα) – 25’54”
Γερμανικά Ε’: Α-Β & Λεξιλόγιο (Εκπαιδευτικός: Κυριακή Μαντέλλου) – 24’46”
Γεωγραφία ΣΤ’: Φυσικές καταστροφές (Εκπαιδευτικός: Γιώτα Ασημακοπούλου) – 26’13”

Παρασκευή 20 Νοεμβρίου

Γλώσσα Α’: Ασκήσεις γραφής και φωνολογικής επίγνωσης (Εκπαιδευτικός: Δώρα Τσιαγκάνη) – 15’52”
Θεατρική αγωγή Α’ – Β’: Δημιουργία κινουμένων σχεδίων (Εκπαιδευτικός: Ισμήνη Σακελλαροπούλου) – 18’12”
Γλώσσα Β’ – Γ’: Πτώσεις (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) – 16’51”
Μαθηματικά Γ’: Πώς λύνω προβλήματα (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα) – 25’54”
Διαθεματικό Γ’ – Δ’: Η ελιά (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου) – 23’39”
Ιστορία Δ’: Η μάχη των Θερμοπυλών (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς) – 20′
Μαθηματικά Ε’-ΣΤ΄: Εισαγωγή στα κλάσματα – Μέρος 1ο (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ανδρίκος) 23’31”
Κοινωνική και πολιτική αγωγή ΣΤ’: Το άτομο και η διεθνής κοινότητα – (Εκπαιδευτικός: Νέλλη Πανανικολάου) 14΄47”