![](https://mycity.com.gr/wp-content/uploads/2024/01/aggeloudis-1.jpg)
-
Το δικό του μήνυμα για την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας έστειλε ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης Στέλιος Αγγελούδης, ανοίγοντας τον κύκλο των σχετικών εκδηλώσεων του δήμου.
«Με την πολύτιμη συμβολή του Πολιτισμού, στέλνουμε ένα ηχηρό μήνυμα: Πως είναι ώρα να σπάσουμε το απόστημα, να βάλουμε τέλος στον εξευτελισμό και στην καταπίεση. Η Τέχνη συμπορεύεται με το κοινωνικό γίγνεσθαι: εμπνέει, δημιουργεί πρότυπα, καταγγέλλει και προκαλεί προβληματισμούς για τα μεγάλα κοινωνικά ζητήματα. Πρέπει να πιέσουμε προς πάσα κατεύθυνση για τη βελτίωση και αναβάθμιση του επιπέδου προστασίας των δικαιωμάτων των γυναικών. Να εργαστούμε, συγκροτημένα και μεθοδικά, για να πετύχουμε το ιδεατό, την έμπρακτη και ουσιαστική ισότητα στην κοινωνία μας. Καμία γυναίκα μόνη, καμία γυναίκα ανυπεράσπιστη, στον αγώνα που δίνουν είτε για τη ζωή είτε για την ισότητα» τόνισε στην παρέμβασή του ο κ. Αγγελούδης.
Η πρώτη εκδήλωση του Δήμου Θεσσαλονίκης για την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας πραγματοποιήθηκε χθες, στην Αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου του Δημαρχείου Θεσσαλονίκης, όπου μίλησε ο συγγραφέας, δοκιμιογράφος, εκδότης και αρθρογράφος Θανάσης Τριαρίδης, με τίτλο «Οι γυναίκες που δεν σταμάτησαν μπροστά στο μαχαίρι».
Λίγο αργότερα, έγινε παρουσίαση του διηγήματος του Κ. Θεοτόκη με τίτλο «Ακόμα;», από μαθητές της Δραματικής Σχολής «Ανδρέας Βουτσινάς».
- Η Ελένη Βουγιατζή μαζί με τον σπουδαίο Νίκο Νικολάου - July 26, 2024
- Φορολογικές δηλώσεις 2024: Παράταση και στη δυνατότητα υποβολής τροποποιητικών - July 26, 2024
- Ήρθε για τον ΠΑΟΚ ο Ταρίκ Τισουντάλι - July 26, 2024