![](https://mycity.com.gr/wp-content/uploads/2021/12/aristotelous-xristougenna-6.jpg)
Η φωταγώγηση του χριστουγεννιάτικου δέντρου στην πλατεία Αριστοτέλους της Θεσσαλονίκης, Τρίτη 15 Δεκεμβρίου 2020 ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΝΙΚΟΣ ΑΡΒΑΝΙΤΙΔΗΣ
Από το Παλαιοχώρι της Χαλκιδικής αναμένονται να είναι τα δύο δέντρα που θα κοσμήσουν την πλατεία Αριστοτέλους στη Θεσσαλονίκη, ενόψει της εορταστικής περιόδου των Χριστουγέννων.
Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, η διοίκηση του Δήμου Θεσσαλονίκης, επέλεξε να στολίσει δέντρο το οποίο προέρχεται από τον ορεινό όγκο του Χολομώντα, τιμώντας αυτή τη φορά το Παλαιοχώρι. Το χωριό αυτό του Δήμου Αριστοτέλη, μαζί με τον Ταξιάρχη και το Νεοχώρι αποτελούν τα τρία χωριά του νομού, που διαθέτουν έναν σημαντικό αριθμό ανθρώπων που ασχολούνται συστηματικά με τα έλατα.
«Όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαστε με τα έλατα και έχουμε φυτέψει δεκάδες, διαθέτουμε πλέον σαν περιοχή πολλά και μεγάλα δέντρα που φτάνουν από τα 10 έως και τα 15 μέτρα» τονίζει στο Xalkidiki Politiki ο πρόεδρος της Τοπικής Κοινότητας Παλαιοχωρίου κ. Κατσιαρμάς Γρηγόρης.
Όσον αφορά τα δύο δέντρα που θα στολίσουν φέτος τη Θεσσαλονίκη, τα πρώτο και ψηλότερο δέντρο που θα φτάσει στη συμπρωτεύουσα θα έχει ύψος 18 μέτρα, ενώ το δεύτερο υπολογίζεται στα 16 μέτρα. Τα δέντρα αναμένονται να κοπούν τη Δευτέρα 27 Νοεμβρίου και προέρχονται από τον τοπικό παραγωγό κ. Κατσιαρμά Βασίλειο, ενώ αναμένονται να φτάσουν στην πόλη μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα, αφού εκδοθεί το προβλεπόμενο δελτίο αποστολής.
Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος, επίκεντρο θα αποτελέσουν για ακόμη μία χρονιά η πλατεία κι ο άξονας της Αριστοτέλους, που τα τελευταία χρόνια εντυπωσιάζουν με τον γιορτινό στολισμό τούς κατοίκους και τους επισκέπτες της πόλης.
Στις 10 Δεκεμβρίου το άναμμα του χριστουγεννιάτικου δέντρου στο Παλαιοχώρι
To όμορφο και γραφικό χωριό του Δήμου Αριστοτέλη, που είναι ξακουστό σε όλη τη χώρα, καθώς εκεί έζησε ο ήρωας του έργου του Νίκου Καζαντζάκη, Αλέξης Ζορμπάς, αναμένεται και αυτό με τη σειρά του να φορέσει τα γιορτινά του στο πλαίσιο της φωταγώγησης του χριστουγεννιάτικου δέντρου που θα πραγματοποιηθεί στην κεντρική πλατεία.
«Έχουμε προγραμματίσει διάφορα δρώμενα με όλους του συλλόγους που εδρεύουν στην περιοχή, με πατινάδες και τραγούδια, ενώ παράλληλα ο Άγιος Βασίλης θα μοιράσει δώρα στα παιδάκια του χωριού. Ακόμα, θα προσφέρουμε διάφορα εδέσματα στους επισκέπτες όπως σοκολάτες, λουκουμάδες και ζεστά ροφήματα σοκολάτας», τονίζει σχετικά ο κ. Κατσιαρμάς.
Οι εκδηλώσεις είναι προγραμματισμένες για την Κυριακή 10 Δεκεμβρίου.
- Η Ελένη Βουγιατζή μαζί με τον σπουδαίο Νίκο Νικολάου - July 26, 2024
- Φορολογικές δηλώσεις 2024: Παράταση και στη δυνατότητα υποβολής τροποποιητικών - July 26, 2024
- Ήρθε για τον ΠΑΟΚ ο Ταρίκ Τισουντάλι - July 26, 2024