![](https://mycity.com.gr/wp-content/uploads/2023/08/hellas_173843.jpg)
Με σούπερ εικόνα στο δεύτερο μέρος, μέσα από την άμυνά της και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Παπαπέτρου και Λαρεντζάκη, η Εθνική νίκησε 83-74 τη Νέα Ζηλανδία και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση ως δεύτερη (2-1) από τον τρίτο όμιλο.
Όλα… στραβά για την «επίσημη αγαπημένη» στο πρώτο ημίχρονο, καθώς βρέθηκε ακόμη και στο -15 (28-43).
Κορυφαίος ο Παπαπέτρου, ο οποίος έκανε ρεκόρ καριέρας με το εθνόσημο, έχοντας 27 πόντους, ενώ εξαιρετικός και ο Λαρεντζάκης, ο οποίος πρόσθεσε άλλους 20π. Τρομερή οργάνωση από τον Γουόκαπ με 10π. και 9 ασίστ, ενώ κοντά στο νταμπλ-νταμπλ ο Παπαγιάννης με 8π. και 9 ριμπάουντ.
Από τη Νέα Ζηλανδία, η οποία πήγε στο 1-2 στον όμιλο και θα παίξει για τις θέσεις 17-32, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ίλι με 27 πόντους, με τον Τε Ράνγκι να προσθέτει 19π.
- Η Ελένη Βουγιατζή μαζί με τον σπουδαίο Νίκο Νικολάου - July 26, 2024
- Φορολογικές δηλώσεις 2024: Παράταση και στη δυνατότητα υποβολής τροποποιητικών - July 26, 2024
- Ήρθε για τον ΠΑΟΚ ο Ταρίκ Τισουντάλι - July 26, 2024