![](https://mycity.com.gr/wp-content/uploads/2024/02/w26-223456image.jpg)
Με μεγάλη ανατροπή από το -13 (31-18 στο 16΄), η Εθνική Ανδρών πέρασε νικηφόρα από τη Χάγη και έκανε ακόμη ένα βήμα για την πρόκρισή της στην τελική φάση του Ευρωμπάσκετ 2025. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε με 74-72 της Ολλανδίας, για τη 2η αγωνιστική και έγραψε το «δύο στα δύο» στον 6ο προκριματικό όμιλο της διοργάνωσης. Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι υπέστησαν τη δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις.
Οι απουσίες (εκτός 12άδας Μήτογλου, Ουόκαπ, Παπανικολάου, Λαρεντζάκης), οι… απρόοπτοι τραυματισμοί (ο Μήτρου-Λονγκ τέθηκε νοκ άουτ στην πρωινή προπόνηση, ο Κώστας Αντετοκούνμπο υπέστη κάκωση επιγονατιδικού συνδέσμου στη 2η περίοδο και δεν επέστρεψε) και η αδυναμία στα ριμπάουντ, μετέτρεψαν μία θεωρητικά εύκολη αποστολή σε… περιπέτεια για τη «γαλανόλευκη», αλλά το πείσμα των διεθνών και η αγωνιστική… έκρηξη του Βασίλη Τολιόπουλου (26π., , 8ασ., 2κλ., 3ρ.) έφεραν σε πέρας τον στόχο του «διπλού».
Τα δεκάλεπτα: 12-16, 39-32, 58-62, 72-74
- Η Ελένη Βουγιατζή μαζί με τον σπουδαίο Νίκο Νικολάου - July 26, 2024
- Φορολογικές δηλώσεις 2024: Παράταση και στη δυνατότητα υποβολής τροποποιητικών - July 26, 2024
- Ήρθε για τον ΠΑΟΚ ο Ταρίκ Τισουντάλι - July 26, 2024