![](https://mycity.com.gr/wp-content/uploads/2024/02/ose-thessaloniki-1024x681.jpg)
Στους δρόμους και το βραδύ με αφορμή τη μαύρη επέτειο της τραγωδίας των Τεμπών, όπου 57 επιβάτες αμαξοστοιχίας βρήκαν τραγικό θάνατο, πραγματοποιήθηκε και το βράδυ της Τετάρτης. Πλήθος κόσμου συγκεντρώθηκε στον Νέο Σιδηροδρομικό Σταθμό Θεσσαλονίκης με το αίτημα «να τιμωρηθούν οι υπεύθυνοι».
Σύμφωνα με το voria.gr, εργαζόμενοι, φοιτητές, επιζήσαντες της τραγωδίας, μπροστά από την κεντρική είσοδο του Σταθμού, απαίτησαν «δικαιοσύνη τώρα» και συμβολικά, σε ένα από τα κάγκελα έξω από τον σταθμό, ανάρτησαν μια ελληνική σημαία με κόκκινες κηλίδες και αποτυπώματα ματωμένων χεριών. Διαδηλωτές έγραψαν συνθήματα με κόκκινη μπογιά μέσα στον σταθμό των τρένων και κόλλησαν 57 χαρτάκια με τη χαρακτηριστικά πια φράση «πάρε με όταν φτάσεις».
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2024/02/ose-thessaloniki1-1024x683.jpg)
Συγκέντρωση στον σιδηροδρομικό σταθμό Θεσσαλονίκης
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2024/02/ose-thessaloniki2-1024x681.jpg)
Πλήθος κόσμου
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2024/02/ose-thessaloniki3-1024x682.jpg)
Και στεφάνια
«Οι νεκροί μας, τα κέρδη τους», έγραφε ένα από τα κεντρικά πανό με τους συμμετέχοντας, μετά τις ομιλίες, να τηρούν ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων.
- Η Ελένη Βουγιατζή μαζί με τον σπουδαίο Νίκο Νικολάου - July 26, 2024
- Φορολογικές δηλώσεις 2024: Παράταση και στη δυνατότητα υποβολής τροποποιητικών - July 26, 2024
- Ήρθε για τον ΠΑΟΚ ο Ταρίκ Τισουντάλι - July 26, 2024